YS holder inntektspolitisk konferanse foran lønnsoppgjørene hvert år. Da inviteres også Finansdepartementet til å gjøre rede for den økonomiske situasjonen foran inntektsoppgjørene. Tirsdag stilte en helt fersk finansminister hos YS.
– Bakteppet er stor usikkerhet. Vi vil bli påvirket om det skulle bli en internasjonal handelskrig som igjen slår ut i verdensøkonomien, påpekte Jens Stoltenberg, og la vekt på to forhold:
– Vi har klart å opprettholde en relativ lik lønnsutvikling i Norge. Det er viktig, og noe dere må ta med inn i lønnsoppgjøret. Er vi gode til å dele, er vi også gode til å skape.
Det andre poenget til Stoltenberg var hvordan velorganiserte fagforeninger og en sentralisert lønnsdannelse bidrar til å holde prisveksten nede:
– Vi har klart å ta ned prisstigningen fra et høyt nivå, uten at ledigheten har økt. Når det er sagt, så mener jeg at det i år er rom for reallønnsvekst, sa finansminsteren.
Å være forberedt er noe av det viktigste vi kan være, i følge Stoltenberg.
– Vi må være forberedt på det uforutsette, siden vi faktisk er ganske dårlige på å forutse det som vil komme. Jo bedre forberedt og rustet vi er, jo bedre er vi i stand til å håndtere en krise, sa han.