Sosialdemokratiske trillinger
Professor Jan Heiret beskriver de tre store norske hovedorganisasjonene, Unio, LO og YS som sosialdemokratiske trillinger.
– Vi er alle blitt sosialdemokrater. Fra Frp til Rødt, fra LO til NHO via UNIO og Spekter samt YS og KS. I praktisk politikk ser alle partene seg tjent med et institusjonalisert rammeverk som stadig endres og tilpasser seg til en virkelighet i konstant forandring, sa Heiret i sitt innlegg under YS-konferansen. Heiret er professor fra Universitetet i Bergen har spesialisert seg på arbeidslivshistorie.
Og det er det institusjonaliserte rammeverket, med et sterkt ønske om konsensus som har løst konflikter gjennom 70 år.
– Det er dermed ikke fritt for konflikter. Men konfliktene håndteres gjennom rammeverket. Og enn så lenge har alle partene sett seg tjent med den måten å løse ting på, sier Heiret, som ser små forskjeller mellom UNIO, LO og YS.
– Alle jobber med kjernen som sikrer arbeidstakernes innflytelse. Samtidig som de bidrar til at samfunnet er rustet til omstilling og stadig sterkere konkurranse. De vil bevare det beste vi har i det norske samfunnet. Nå fremstår de tre organisasjonene som sosialdemokratiske med en holdning om at det lønner seg å jobbe sammen, for kollektive verdier. Her er trepartsmodellen en klar bærebjelke, der tradisjonen for konsensus og samarbeid er videreført både av sosialistiske og borgerlige, sier Jan Heiret.