Nobels Fredspris styrker internasjonal rettsorden, mener YS
Nobels fredspris i 2026 gis til Navi Pilay. YS gratulerer vinneren og mener årets pris styrker den internasjonale rettsorden i en tid da grunnleggende rettigheter er under press. – Dette er både en modig og betydningsfull pris, uttaler YS-leder Hans-Erik Skjæggerud og nestleder Lizzie Ruud Thorkildsen. Foto: Thomas Brun/NTB Kommunikasjon
Den internasjonale rettsorden består av regler og institusjoner som skal beskytte grunnleggende, felles globale verdier. Pilay har gjennom hele sitt voksne liv arbeidet får å forsvare, beskytte og utvikle internasjonal lov.
– I en dramatisk tid, da grunnleggende rettigheter er under press, er dette en viktig pris. Nobelkomiteen utviser både mot og fremtidstro med årets pris. Det er ingen tvil om at denne prisen vil bidra til å styrke den internasjonale rettsorden, uttaler YS-ledelsen.
De institusjonene som skal opprettholde den internasjonale rettsorden er i dag under et voldsomt press. Både fra stormakter som Kina, USA og Russland, men også fra andre aktører som internasjonale selskaper og ekstreme politiske bevegelser, ser vi at internasjonalt regelverk og de institusjonene som skal forsvare lover og regler, angripes.
– Årets pris går ikke bare til Navi Pilay og hennes formidable innsats som enkeltperson – dette er en pris til alle som forsvarer grunnleggende rettigheter. For oss i fagbevegelsen er også dette en viktig pris fordi vi arbeider internasjonalt for å forsvare rettigheter og er da avhengig av at internasjonale institusjoner fungerer. Derfor er dette en pris som vi setter enorm stor pris på, sier de to.