Gå til hovedinnhold
YS krever priskontroll av dagligvarebransjen
Også i de andre nordiske landene bekymrer man seg for manglende konkurranse i matvarehandelen, svarer YS-leder Hans-Erik Skjæggerud på utspillet fra Virke. Foto: Liv Hilde Hansen
Samfunnsansvar

YS krever priskontroll av dagligvarebransjen

Konkurransen i dagligvarebransjen er bedre enn antatt, hevder Virke, som organiserer arbeidsgivere innen handel og tjenesteyting. Det er YS-leder Hans-Erik Skjæggerud dundrende uenig i og krever at det settes ned en matpriskommisjon.

– Politikerne må slutte å skape et feilaktig bilde av at det står dårlig til med konkurransen mellom dagligvareaktørene. Det stemmer rett og slett ikke, hevder Virkes direktør, Bernt Apeland i et intervju med E24.

Uttalelsen kommer etter lanseringen av en rapport, bestilt av Virke. Her sammenlignes dagligvaremarkedet i de nordiske landene, som alle har få og store butikkjeder, ifølge rapporten.

– Rapporten friskmelder på ingen måte den norske dagligvarebransjen. Vi vet at det har vært reaksjoner i andre land på den samme utviklingen som vi har sett her i Norge. Også blant våre nordiske naboer bekymrer man seg for manglende konkurranse, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.

Krever matpriskommisjon etter mønster fra Sverige

– Faktum er at matprisene har øker betydelig mer enn andre priser. Det merker våre medlemmer på lommeboka. Bransjen selv mener selvfølgelig at konkurransesituasjonen er som den skal være, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.

Svenskene har opprettet en matpriskommisjon. Det vil YS-lederen at også norske politikere gjør:

– Her bør vi følge etter Sverige. Stortingspartiene sier de vurderer å redusere matmomsen, for at folk skal få bedre råd. Et positivt tiltak i og for seg, men uten god kontroll med bransjen frykter jeg at redusert moms vil havne i lommene på eierne og ikke i lommeboka til forbrukerne, sier Skjæggerud.

Eierne har tatt ut rekordstore summer i utbytte

Fra 2024 til 2025 økte matprisene med 5,7 prosent. Samtidig tok eierne av de tre store dagligvareaktørene ut rekordhøye utbytter.

Jubler over rekordutbytte i 2025

– Det er på høy tid å skjerpe kontrollen med bransjen, konkluderer Skjæggerud.

– Vi ser også at våre medlemmer med jobb innen dagligvare må klare seg på lave inntekter. De økte matprisene går definitivt ikke til å lønne ansatte som pakker, transporterer og selger maten, sier han.